بلاگ

اسنپ دراگون، مدیاتک یا اگزینوس: کدام یک بهتر است؟

وقتی صحبت از پردازنده های گوشی های اندرویدی می شود سه کلمه بیشتر به گوش می رسد: اسنپ دراگون، مدیاتک و اگزینوس. به جز این سه پردازنده که بخش اعظم بازار را در اختیار دارند، پردازنده ی دیگری همچون تنسور (TENSOR) شرکت نیز وجود دارد که در پرچم دار سری پیکسل 6 نیز استفاده شده است. در ادامه به بررسی پردازنده های اندرویدی و نحوه انتخاب یک گوشی با پردازنده مناسب برای گوشی های مختلف خواهیم پرداخت.

اسنپ دراگون؛ مورد علاقه همه

شرکت کوالکام با تولید پردازنده های اسنپ دراگون به تبدیل به یکی از محبوب ترین شرکت در تولید پردازنده شده است. این شرکت دارای تراشه های متفاوتی برای سطوح مختلف قیمتی گوشی ها دارد. سری 800 مخصوص گوشی های پرچمدار است که در بسیاری از گوشی های پرچمدار دیده می شود، البته شیائومی در گوشی میان رده پوکو ایکس 3 پرو نیز از تراشه سری 800 نیز استفاده کرده است. تراشه های سری 600 و 700 نیز در گوشی های میان رده مورد استفاده قرار گرفته و تراشه های سری 200 نیز مخصوص گوشی ارزان قیمت یا همان گوشی های اقتصادی بازار است.

تقریبا اکثر سازندگان گوشی های هوشمند همچون سامسونگ، شیائومی، اوپو و گوگل از تراشه های شرکت کوالکام که به اسنپ دراگون معروف است استفاده می کنند. این استقبال گسترده از تراشه های این شرکت بی دلیل نیست و مهمترین دلیل محبوبیت آن عملکرد بسیار مناسب آن در مقایسه با سایر رقبای اندرویدی می باشد.

این تراشه ضمن عملکردی بسیار خوبی که دارد دارای یک عیب غیر قابل چشم پوشی نیز می باشد که قیمت آن است. محصولات این شرکت نسبت به رقبای خود قیمت بالاتری دارد به نحوی که گوشی های پرچم دار سال 2020 که از پردازنده اسنپ دراگون 865 استفاده می کردند قیمت قابل توجه ای پیدا کرد به طور مثال شرکت های ال جی و گوگل از تراشه های میان استفاده کردند تا بتوانند با این راهکار جلوی افزایش قیمت چشمگیر محصولات خود را بگیرند.

اگزینوس قدرتمند کره ای

تعداد تراشه های به کار رفته ی اگزینوس در گوشی های هوشمند کمتر از تراشه های معروف شرکت کوالکام، اسنپ دراگون است. این پردازنده را شرکت سامسونگ معرفی کرده است و در گوشی های خود از آن استفاده می کند. البته این شرکت کره ای به طور خاص محصولات خود را با پردازنده اسنپ دراگون به ایالات متحده عرضه می کند.

در زمینه ی عملکرد نیز ناین پردازنده بسیار شبیه به اسنپ دراگون عمل می کند و حتی برخی عملکرد بهتری نسبت به آن دارد. عملکرد این دو تراشه را در گوشی های پرچم دار به خوبی می توان دید که عملکرد بسیار مشابه نسبت به یکدیگر دارند به طور مثال اسنپ دراگون 888 و اگزینوس 2100 در سال 2021 عملکرد بسیار خوبی نشان دادند و در این ضمینه تقریبا مشابه یکدیگر بوده اند. این مساله در باره اسنپ دراگون 865 و اگزینوس 990 نیز رخ داده است و این یرتری چشمگیری نسبت به یکدیگر نداشته اند.

یکی از مزیت های غیرقابل چشم پوشی اگزینوس قیمت مناسب آن است که معمولا نسبت به اسنپ دراگون از قیمت کمنتری برخوردار است که موضوع را می توانید با گوشی های مشابه سامسونگ که از پردازنده های متفاوت اگزینوس و اسنپ دراگون استفاده می کنند بهتر متوجه شوید.

مدیاتک؛ میان رده ی پایدار

شاید از نظر برخی از کاربران اندروید مدیاتک عملکرد مناسبی نداشته باشد که دلیل اصلی آن را می توان استفاده عمده گوشی پایین رده از مدیاتک دانست، در واقع گوشی های پایین رده در کل از نظر مشخصات در سطح ضعیفی می باشند که عملکرد ضعیف آن به پردازنده نسبت داده می شود ولی در واقعیت نمی توان کل عملکرد یک گوشی را به پردازنده آن نسبت داد.

این شرکت تایوانی همچون کوالکام تراشه های خود به سایر شرکت های تلفن همراه همانند سامسونگ، شیائومی، اوپو و وان پلاس عرضه می کند. نکته جالبی که باید به آن اشاره شود این است علارغم اینکه اسنپ دراگون به بهترین عملکرد در بین تراشه ها معروف اما فقط 24 درصد بازار گوشی های هوشمند را در اختیار دارد و مدیاتک دارای 43 درصد بازار است که عدد بسیار بزرگی محسوب می شود.

تنسور؛ تازه وارد قدرتمند

تنسور پردازنده اختصاصی شرکت گوگل است در گوشی های پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو استفاده شده است. گوگل با طراحی این تراشه قصد دارد قابلیت هایی همچون هوش مصنوعی یادگیری ماشین را در آینده به طور شخصی سازی اجرا کند. در آینده به بررسی اختصاصی این پردازنده خواهیم پرداخت.

گوشی با چه پردازنده ای را خریداری کنم؟

به صورت کلی این سوال دارای جواب مشخصی نمی باشد. یکی از دلایل این است که سطوح قیمتی موبایل و پردازنده ها با یکدیگر متفاوت است و به طور مثال نمی توان یک پردازنده کوالکام سری 200 را با پردازنده اگزینوس 990 سامسونگ مقایسه کرد. مورد دیگر این است که عملکرد کلی یک پردازنده چند وجهی است و دو پردازنده ممکن است در برخی از قابلیت ها بهتر و در دیگری ضعیف تر ظاهر شود. اما می توان در برخی جنبه آنها را با یکدیگر مقایسه نمود.

پردازنده های کوالکام پرچمدار معمولا پایداری پردازشی بهتری نسبت به اگزینوس دارند و در زمان بازی کردن امکان لگ زدن کمتری دارد. البته همانطور که بالاتر نیز اشاره شد تراشه های اسنپ دراگون عموما قیمت بالاتری نسبت به رقیب اصلی خود یعنی اگزینوس دارد. اگر هم به گوشی های گوگل علاقمند هستید تنسور یکی از پردازنده های خوب این شرکت است.

در پایان باید به این نکته نیز اشاره کرد این مقاله در زمینه پردازنده های اندرویدی بوده است و بحث مقایسه پردازنده های اندرویدی و آیفون (سری A) در آبنده به آن پرداخته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.