بلاگ

بهترین گوشی های مناسب عکاسی در بازار ایران

اگر به‌دنبال بهترین گوشی هوشمند برای عکاسی و فیلم‌برداری هستید، در مقاله پیش‌رو بهترین گزینه‌های بازار در رده‌ها‌ی قیمتی مختلف را خواهید یافت.محصولات ایده‌آل بازار در هر رده قیمتی را معرفی می‌کند؛ اما گزینه‌های موجود در این مقاله با توجه به عملکرد کلی دستگاه در بخش‌های نمایشگر، توان پردازشی، دوربین، باتری، طراحی، کیفیت ساخت و برچسب قیمتی انتخاب و معرفی می‌شوند. بااین‌حال شاید برای برخی کاربران عملکرد جوانب خاصی از گوشی هوشمند اولویت بیشتری داشته باشد؛ برخی باتری حجیم و توانمند را ارجح می‌دانند و برخی دیگر به کیفیت نمایشگر، بیش‌از هر عامل دیگری توجه دارند.

با توجه به پیشرفت چشمگیر گوشی‌های هوشمند در قابلیت‌های تصویربرداری، طی سال‌های گذشته شاهد افول وحشتناک آمار فروش دوربین عکاسی بوده‌‌ایم. این موضوع تا جایی پیش رفته است که برخی رده‌های دوربین عکاسی مانند دوربین‌های ساده‌ی خانگی در حال انقراض هستند؛ زیرا دیگر توان رقابت با گوشی‌های هوشمند را ندارند. پیشرفت دوربین و توانایی گوشی‌های هوشمند باعث می‌شود تا بسیاری از کاربران برای رفع نیاز‌های خانگی یا حتی نیمه‌حرفه‌ای خود صرفا به خرید گوشی هوشمند بسنده کنند.

اگر علاقه‌ی زیادی به عکاسی موبایل دارید و دوربینی توانمند برای ثبت بهترین تصاویر در بودجه‌ی مدنظر، اولویت اصلی شما است، پیشنهاد می‌کنیم فهرست محصولات زیر را در نظر بگیرید:

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۵ میلیون تومان

گلکسی A22 سامسونگ

اگر می‌توانید کمی بیشتر از ۵ میلیون تومان برای خرید گوشی هزینه کنید، حتما سراغ گلکسی A22 سامسونگ بروید که برخلاف اغلب گوشی‌های اقتصادی و پایین‌رده، از لرزشگیر اپتیکال در دوربین اصلی و دوربین اولتراواید بهره می‌برد؛ هرچند باید در نظر داشت که در محصولات اقتصادی، دوربین اولتراواید از کیفیت پایینی برخوردار است و معمولا بودن یا نبودن آن تفاوت فاحشی در تجربه‌ی عکاسی ایجاد نمی‌کند.

دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی‌ A22 می‌تواند در روشنایی کافی، عکس‌هایی با جزییات رضایت‌بخش و رنگ‌های شاداب ثبت کند و با وضوح 1080p و نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه فیلم‌برداری کند. دوربین اصلی این گوشی همچنین می‌تواند با فعال شدن حالت شب، عکس‌هایی با گستره‌ی دینامیکی بالاتر و نویز کمتری ارائه دهد.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۶ میلیون تومان

پوکو X3 شیائومی

با بودجه‌ی ۶ میلیون تومان می‌توانید به خرید پوکو X3 شیائومی فکر کنید که دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی آن عملکرد بسیار خوبی در ثبت عکس‌هایی با جزییات و گستره‌ی دینامیکی مناسب و نویز کم از خود نشان داد. به کمک دوربین واید پوکو X3 می‌توانید عکس‌هایی با رنگ‌های شاداب و زنده ثبت کنید. در شرایط نوری ایده‌آل، بزرگ‌نمایی دیجیتال تا سقف ۲ برابر نیز عکس‌هایی با جزئیات رضایت‌بخش به‌ارمغان می‌آورد.

در پوکو X3 از لرزش‌گیر اپتیکال خبری نیست، اما به دوربین اولتراواید ۱۳ مگاپیکسلی و دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی مجهز است که هر دو عملکرد رضایت‌بخشی دارند. فعال کردن حالت شب که فقط روی دوربین واید در دسترس قرار دارد، تاحدودی افت کیفیت عکس‌ها در شب را جبران می‌کند و گزینه‌ی AI،‌ رنگ‌ها را به‌ویژه در مورد آبی آسمان و سبزی گیاهان اشباع می‌کند.

با همین بودجه، پوکو X3 پرو شیائومی نیز قرار دارد که حسگر دوربین‌های واید و اولترا واید آن بسیار ضعیف‌تر از مدل استاندارد است. اگرچه در این گوشی، امکان استفاده از حالت Night روی دوربین اولتراواید وجود دارد، حسگرهای ضعیف‌ترِ ۴۸ و ۸ مگاپیکسلی عملکرد رضایت‌بخشی ندارند و برای افرادی که دغدغه‌ی عکاسی دارند، نسخه استاندارد توصیه می‌شود.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۷ میلیون تومان

ردمی نوت 10 پرو شیائومی

در بازه‌ی ۷ میلیون تومان، ردمی نوت 10 پرو شیائومی با حافظه‌ی ۶۴ گیگابایتی را پیشنهاد می‌دهیم که اگرچه به‌لحاظ قدرت پردازشی هیچ تفاوتی با می ۱۱ لایت یا پوکو X3 ندارد؛ اما به‌لطف حسگر بزرگِ ۱۰۸ مگاپیکسلی‌اش هم در زمینه‌ی بزرگ‌نمایی، هم ثبت عکس‌های عادی، به‌مراتب بهتر از دو گوشی دیگر عمل می‌کند.

ردمی نوت 10 پرو شیائومی درمقایسه‌با پرچمداری چون Mi 11 که دوربین یکسانی دارد، به خاطر نداشتن لرزش اپتیکال و حالت Night نه‌چندان کارآمد، عملکرد پایین‌تری دارد؛ اما برای یک گوشی میان‌رده در این بازه قیمتی، عکس‌ها با جزییات خوبی ثبت می‌شود و رنگ‌ها نیز کم‌وبیش، نزدیک به واقعیت است. دروبین اولتراواید ۸ مگاپیکسلی ردمی نوت ۱۰ پرو رنگ‌ها را اشباع‌تر و غلیظ‌تر تولید می‌کند.

علاقه‌مندان به عکاسی ماکرو می‌توانند به‌لطف دوربین ۵ مگاپیکسلی با فوکوس خودکار این گوشی، در فواصل ۳ تا ۱۰ سانتی‌متری از سوژه‌، عکس‌های جذابی ثبت کنند.

از آنجایی که اخیرا قیمت گوشی‌ها افزایش چشمگیری داشته است، خرید ردمی نوت 10 پرو با حافظه‌ی ۱۲۸ گیگابایتی که در بازه‌ی قیمتی ۸ میلیون قرار می‌گیرد، پیشنهاد نمی‌شود.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۸ میلیون تومان

گلکسی A52 مدل 4G

با بودجه‌ی ۸ میلیون تومان، می‌توانید به خرید مدل 4G گوشی گلکسی A52 سامسونگ فکر کنید که به خاطر رم ۴ گیگابایتی و پردازنده‌ی ضعیف‌تر، برچسب قیمتی پایین‌تری نسبت به نسخه 5G آن دارد، اما مشخصات دوربین این دو مدل یکی است. اگر بودجه‌ی محدود دارید و در خرید گوشی، دوربین اولویت اول شما است، خرید گلکسی A52 پیشنهاد می‌شود.

گلکسی A52 مشابه عموم دستگاه‌های میان‌رده‌ی دیگر از ترکیب «واید+اولتراواید+ماکرو+عمق‌سنج» بهره می‌گیرد که دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسل با فوکوس خودکار و لرزشگیر اپتیکال، دوربین اولتراواید ۱۲ مگاپیکسل، دوربین ماکرو ۵ مگاپیکسل و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسل است.

دوربین اصلی در نهایت عکسی ۱۶ مگاپیکسلی دراختیار کاربر قرار می‌دهد، اما می‌تواند با نمونه‌برداری از رنگ پیکسل‌های مجاور، عکس‌های ۶۴ مگاپیکسلی نیز بگیرد که جزئیات بیشتری درمقایسه‌با عکس‌های عادی دارند.

عکس‌های واید و اولتراواید در تاریکی وضوح قابل قبولی دارند و حالت Photo تعادل بسیار خوبی بین نواحی سایه‌روشن برقرار می‌کند و رنگ‌های چشم‌نواز و جزئیات آن‌ها مطلوب است. با این حال، حالت Night عملکرد ضعیف‌تری نسبت به Photo دارد و باعث روشن‌شدن بیش‌از حد تصویر می‌شود.

در دوربین اولتراواید از لرزش‌گیر اپتیکال تصویر یا فوکوس خودکار خبری نیست، اما در روشنایی روز، گستره‌ی دینامیکی و رنگ‌ها به دوربین واید نزدیک به‌نظر می‌رسند. عملکرد دوربین ماکرو نیز در روشنایی رضایت‌بخش است و عکس‌های سلفی در روشنایی روز پر از جزئیات و رنگ‌های جذاب هستند و گستره‌ی دینامیکی نسبتا وسیعی نیز دارند.

تمام دوربین‌های پشتی (غیر از دوربین ماکرو) و سلفی A52 قابلیت فیلم‌برداری با وضوح 4K و نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه دارند؛ ویدئوهای 4K جزئیات زیاد و رنگ‌های جذابی دارند و گستره‌ی دینامیکی نیز در آن‌ها وسیع‌تر از عموم دستگاه‌های میان‌رده است.

انتخاب جایگزین:‌ می 11 لایت شیائومی مدل 4G

چناچه قادر به پیدا کردن گوشی گلکسی A52 مدل 4G نشدید یا ترجیح می‌دهید گوشی شما به رم بالاتری مجهز باشد، می‌توانید سراغ می 11 لایت شیائومی بروید که در کنار ویژگی‌هایی همچون صفحه‌نمایش OLED، بدنه‌ی شیشه‌ای و وزن بسیار سبک، به نسبت برچسب قیمتی‌اش، دوربین کارآمدی هم دارد.

می 11 لایت از ترکیب دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی، دوربین اولتراواید ۸ مگاپیکسلی و دوربین ماکرو ۵ مگاپیکسلی بهره می‌برد و تجربه‌ی عکاسی با دوربین اصلی و اولتراواید این گوشی در محدوده گوشی پوکو X3 است؛ اما دوربین ماکرو ۵ مگاپیکسلی‌اش به‌لطف فوکوس خودکار عکس‌های ماکرو جذابی می‌گیرد.

عملکرد دوربین در شرایط نوری ایده‌آل رضایت‌بخش است و عکس‌ها با سطح جزییات و گستره دینامیکی مطلوبی ثبت می‌شود. افت کیفیت دوربین در شب هم به کمک حالت Night تاحدی جبران می‌شود. عکس‌هایی که با دوربین اولتراواید ثبت می‌کنید، در محیطی با شرایط نوری مناسب می‌تواند رضایتتان را جلب کند. خوشبختانه حالت Night در دوربین فوق‌عریض نیز در دسترس‌تان قرار دارد و فعال کردن آن عملکرد بسیار خوبی از خود به‌نمایش می‌گذارد.

اگر بودجه‌ی شما کمی از ۸ میلیون بیشتر است و ترجیح می‌دهید با صرف این هزینه، گوشی قدرتمندتری داشته باشید، می‌توانید به خرید مدل 5G می 11 لایت شیائومی نیز فکر کنید که تجربه‌ی عکاسی مشابهی با مدل 4G این گوشی ارائه می‌دهد، اما از تراشه‌ی قوی‌تری بهره می‌برد.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۱۰ میلیون تومان:

گلکسی A52s سامسونگ 5G

اگر در خرید گوشی، دوربین برایتان از هر قابلیت دیگری مهم‌تر است، خرید گلکسی A52s سامسونگ 5G حتی به داشتن بودجه‌ای نزدیک به ۱۱ میلیون تومان نیز پیشنهاد می‌شود. این گوشی مجهز به حسگر دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی و لرزش‌گیر اپتیکال OIS است که از محو شدن عکس‌ها، به‌ویژه در تاریکی جلوگیری می‌کند. دوربین اولتراواید هم به حسگر ۱۲ مگاپیکسلی؛ اما بدون فوکوس خودکار مجهز شده و می‌تواند زاویه‌ی دید ۱۲۳ درجه را در عکس‌های ثبت‌شده ارائه کند.

دوربین اصلی و دوربین اولتراواید گلکسی A52s هر دو از قابلیت فعال‌سازی خودکار HDR بهره می‌برند و به‌لطف پشتیبانی از حالت شب، دوربین اصلی عکس‌های باکیفیتی در شب می‌گیرد. اگر هم به گرفتن سلفی علاقه‌مند هستید، دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی این گوشی با پشتیبانی از HDR، عکس‌هایی با گستره‌ی دینامیکی بالا و کیفیت بسیار مناسب ثبت می‌کند.

در نظر داشته باشید که گوشی گلکسی A52s سامسونگ 5G را می‌توانید با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت در بازه قیمتی ۹ میلیون تومان خریداری کنید، اما مدل ۲۵۶ گیگابایتی آن در محدوده‌ی بودجه ۱۱ میلیون تومان قرار دارد.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۱۲ میلیون تومان

سامسونگ گلکسی S20 FE مدل 4G

از آنجا که قیمت گوشی میان‌رده‌ی گلکسی A52 به محدوده‌ی ۱۲ میلیون تومان نیز رسیده است، دیگر خرید آن منطقی نیست، در عوض به علاقه‌مندان عکاسی موبایل، مدل 4G‌ گوشی گلکسی S20 FE را پیشنهاد می‌کنیم. این گوشی هوشمند از دوربین‌های واید و اولتراواید ۱۲ مگاپیکسلی، دوربین تله‌فوتوی ۸ مگاپیکسلی با بزرگ‌نمایی ۳ برابری و دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی بهره می‌برد.

گلکسی S20 FE چه در زمینه‌ی عکاسی در طول روز، چه در طول شب، نیازهایتان را در سطح پرچم‌داران دو سال گذشته برآورده می‌کند و به‌لطف دوربین تله‌فوتوی ۸ مگاپیکسلی‌اش، بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ برابری را برایتان به‌ارمغان می‌آورد.

تراشه‌ی Exynos 990 در استفاده‌های سنگین افت عملکرد ۶۰ درصدی را تجربه می‌کند؛ اما توجه کنید که حتی با چنین افتی، عملکرد به‌مراتب بهتری درمقایسه‌با تراشه میان‌رده اسنپدراگون 720G به‌کاررفته در گلکسی A52 دارد.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۱۳ میلیون تومان

سامسونگ گلکسی S20 FE مدل 5G

اگر بودجه‌تان به نزدیکی ۱۲ میلیون می‌رسد، همچنان گلکسی اس 20 اف ای سامسونگ 4G بهترین انتخاب برای دوستداران عکاسی است؛ اما اگر می‌توانید برای خرید گوشی کمی بیشتر از ۱۲ میلیون خرج کنید، مدل 5G همین گوشی پیشنهاد می‌شود که در ترکیب دوربین‌ها هیچ تفاوتی بین‌شان نیست، اما به لطف تراشه‌ی قوی‌تر اسنپدراگون 865، بدنه‌ی گوشی کمتر داغ می‌کند.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۲۰ میلیون تومان

در بازه ۱۳ تا ۱۸ میلیون تومان، گوشی خوبی با تجربه عکاسی درخور این بودجه سراغ نداریم؛ مگر اینکه پارامترهای دیگری نظیر کیفیت ساخت بدنه و نمایشگر برایتان مطرح باشد که در آن صورت می‌توانید شیائومی می ۱۰ مجهز به دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی و دوربین اولتراواید ۱۳ مگاپیکسلی با فوکوس خودکار را برای خرید در نظر بگیرید.

گلکسی اس 21 سامسونگ

با بودجه‌ی ۲۰ میلیون تومان، گلکسی اس 21 سامسونگ را پیشنهاد می‌کنیم که همانند مدل گران‌تر این پرچم‌دار، یعنی گلکسی S21 پلاس، به سه دوربین واید و اولتراواید ۱۲ مگاپیکسلی، دوربین زوم ۶۴ مگاپیکسلی معروف به «تله‌فوتو» و دوربین سلفی ۱۰ مگاپیکسلی مجهز است. دوربین تله‌فوتو وعده‌ی زوم دیجیتال ۳۰ برابری می‌دهد؛ اما در نظر داشته باشید که فقط تا زوم ۱٫۱ برابری به‌صورت اپتیکال انجام شده و بیش از آن از کراپ تصویر استفاده می‌شود؛ بنابراین چندان پیشنهاد نمی‌کنیم که از زوم بیش از سه یا چهار برابری استفاده کنید.

کیفیت عکس‌های ثبت‌شده با دوربین اصلی که به لرزشگیر اپتیکال تصویر و فوکوس خودکار تشخیص فاز برای تمرکز سریع روی سوژه مجهز است، بسیار خوب ارزیابی می‌شود.

به‌لطف حالت Night، کیفیت عکس‌های ثبت‌شده در شب با گلکسی S21 هنوز هم جزو بهترین‌ها در بین گوشی‌های موبایل محسوب می‌شود. دوربین‌ اولتراواید S21 نیز برخلاف اکثر گوشی‌های هوشمند، خروجی بسیار رضایت‌بخشی نشان می‌دهد؛ هرچند به دلیل نبود فوکوس خودکار در این دوربین، قابلیت عکاسی ماکرو در دسترس نیست.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۲۳ میلیون تومان

وان پلاس ۹

گوشی وان پلاس ۹ با همکاری شرکت سوئدی هاسلبلاد توسعه یافته که در حوزه‌ی ساخت دوربین تخصص دارد و حتی ناسا از دوربین‌هایش برای عکاسی در کره ماه استفاده کرده است. این گوشی از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی با حسگر IMX689 سونی، دوربین اولتراواید ۵۰ مگاپیکسلی با حسگر IMX766 سونی، یک دوربین مونوکروم ۲ مگاپیکسلی و دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسلی بهره می‌برد. پرچم‌دار وان‌پلاس قابلیت ضبط ویدئوهای 8K با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه نیز دارد.

خرید وان پلاس ۹ به‌خصوص به خاطر دوربین اولتراواید ۵۰ مگاپیکسلی آن پیشنهاد می‌شود که بسیار کار‌آمد است و در شرایط نوری مختلف عملکرد رضایت‌بخشی از خود نشان می‌دهد. مدل پروی این گوشی از حسگرهای مشابهی برای دوربین واید و اولتراواید بهره می‌برد، اما به یک دوربین تله‌فوتوی ۸ مگاپیکسلی نیز مجهز شده است. مدل پرو با وجود برچسب قیمتی گران‌تر که آن را در سطح گلکسی اس 21 اولترا سامسونگ قرار می‌دهد، از همان تراشه‌ی مدل استاندارد بهره می‌برد و فقط نمایشگر آن کمی ابعاد بزرگ‌تری دارد؛ به‌همین خاطر، برای دوستداران عکاسی با بودجه‌ی محدودتر، مدل پرو پیشنهاد نمی‌شود.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۲۸ میلیون تومان:

آیفون 13 اپل

آیفون ۱۳ مانند نسل قبلی، از ترکیب دوربین‌های ۱۲ مگاپیکسلی برای دوربین اصلی، اولتراواید و سلفی استفاده می‌کند، با این تفاوت که حسگر دوربین اصلی حدود ۴۷ درصد از آیفون ۱۲ بزرگ‌تر است و درنتیجه، می‌تواند بدون نیاز به نوردهی‌های طولانی، نور زیادی را جذب کند و در تاریکی، عکس‌هایی بهتر و شفاف‌تر به‌ویژه از سوژه‌های متحرک بگیرد.

دوربین واید ۱۲ مگاپیکسلی ساخت سونی از تمام پیکسل‌های خود برای فوکوس خودکار تشخیص فاز بهره می‌گیرد و سیستم لرزش‌گیر آن نیز بسیار کارآمد است. دوربین اولتراواید آیفون ۱۳ اگرچه عملکرد قابل‌قبولی دارد، به‌خوبی پرچم‌داران شاخص اندرویدی نیست و از دوربین تله‌فوتو و قابلیت عکاسی ماکرو در آن خبری نیست.

قدرت دوربین‌های آیفون به الگوریتم‌های پردازش تصویر‌ آن بازمی‌گردد که به‌لطف موتور پردازش عصبی ۱۶ هسته‌‌ای A15، تأثیر چشم‌گیری در خروجی عکس‌ها می‌گذارد. حالت Night هم با تمامی دوربین‌های آیفون ۱۳ در دسترس قرار دارد و به ثبت عکس‌هایی جذاب و باکیفیت در تاریکی شب کمک می‌کند.

آیفون ۱۳ قابلیت فیلم‌برداری 4K HDR با استاندارد Dolby Vision و نرخ بالغ‌بر ۶۰ فریم‌برثانیه را با تمامی دوربین‌هایش دارد. چنانچه در کنار عکاسی، به فیلم‌برداری نیز علاقه‌مند باشید، می‌توانید به کمک قابلیت Cinematic Mode برای تغییر فوکوس سینمایی در دوربین‌های واید و سلفی، به قول اپل، هالیوود را به جیبتان بیاورید.

بهترین گوشی برای عکاسی تا ۳۰ میلیون تومان:

سامسونگ گلکسی S21 اولترا

گلکسی اس ۲۱ اولترا از ۵ دوربین برای عکاسی بهره می‌گیرد: دوربین واید ۱۰۸ مگاپیکسلی که به‌صورت پیش‌فرض عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی می‌گیرد، دوربین ۱۲ مگاپیکسلی که برای ثبت عکس‌های اولتراواید به‌کار می‌رود، دو دوربین تله‌فوتوی ۱۰ مگاپیکسلی که امکان بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ و ۱۰ برابری فراهم می‌سازند و دوربین ۴۰ مگاپیکسلی سلفی که به‌صورت پیش‌فرض عکس‌های ۶٫۵ مگاپیکسلی می‌گیرد.

دوربین واید گلکسی اس ۲۱ اولترا از حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی نسل‌سومی HM3 استفاده می‌کند. این حسگر ابعاد بزرگ 1/1.33 اینچی و پیکسل‌های ۰٫۸ میکرومتری یکسانی با نمونه به‌کاررفته در گلکسی اس ۲۰ اولترا دارد. البته سامسونگ برای رفع مشکلات سیستم فوکوس ناکارآمد گلکسی اس ۲۰ اولترا، به نسل جدید ماژول فوکوس خودکار لیزری نیز اضافه کرده است که برای فواصل نزدیک به‌کار می‌رود.

در بین گوشی‌های هوشمند کنونی بازار ایران، گلکسی اس ۲۱ اولترا بهترین دوربین زوم گوشی را دارد و عکس‌هایی شارپ با گستره دینامیکی بسیار وسیع و رنگ‌های زنده می‌گیرد.

بهترین گوشی برای عکاسی و فیلم‌برداری ۲۰۲۱

آیفون 13 پرو اپل

انتخاب ما برای بهترین گوشی عکاسی و فیلم‌برداری در حال حاضر آیفون ۱۳ پرو است که نسبت به مدل استاندارد، تفاوت‌های چشمگیری در بخش دوربین‌های خود دارد. این گوشی لوکس با صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتزی، تراشه‌ی قدرتمند، شارژدهی عالی و عملکرد بسیار رضایت‌بخش دوربین، یکی از کامل‌ترین گوشی‌های بازار است و بدون شک تجربه فوق‌العاده‌ای را در اختیار دوستداران عکاسی و فیلم‌برداری قرار می‌دهد.

آیفون ۱۳ پرو از دو دوربین ۱۲ مگاپیکسلی اصلی و اولتراواید ساخت سونی به همراه یک دوربین تله‌فوتو ۱۲ مگاپیکسلی مجهز به لرزش‌گیر اپتیکال OIS با زوم اپتیکال ۳ برابری استفاده می‌کند. یکی دیگر از برتری‌های آیفون ۱۳ پرو نسبت به گذشته، اضافه‌شدن پشتیبانی از Night Mode به دوربین تله‌فوتوی آن است.

سیستم لرزش‌گیر تصویر در دوربین اصلی به‌جای لنز، روی حسگر قرار گرفته است و دوربین از ۱۰۰ درصد پیکسل‌های حسگر برای سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز استفاده می‌کند. به‌گفته‌ی اپل، آیفون ۱۳ پرو با ترکیب حسگر بزرگ‌تر و دیافراگم گشوده‌تر، تا ۲٫۲ برابر نور بیشتری نسبت به گذشته جذب می‌کند و بدین‌ترتیب، عملکرد بهتری در محیط‌های کم‌نور دارد.

دوربین اولتراواید آیفون ۱۳ پرو از فوکوس خودکار تشخیص فاز برای عکاسی ماکرو از فاصله‌ی بسیار نزدیک ۲ سانتی‌متری استفاده می‌کند و حالا علاقه‌مندان آیفون می‌توانند پابه‌پای کاربران اندروید، عکس‌ها و ویدئوهای ماکروی بسیار جذابی بگیرند. افزایش گشودگی دیافراگم دوربین اولتراواید نیز باعث شده است تا آیفون ۱۳ پرو تا ۹۲ درصد جذب نور بیشتری داشته باشد و تصاویر ۱۲۰ درجه با جزئیات بیشتری را در محیط‌های کم‌نور ثبت کند.

حالت Night هم با تمامی دوربین‌های آیفون ۱۳ پرو از جمله دوربین تله‌فوتو در دسترس است و عملکرد رضایت‌بخشی در عکاسی شب دارد. قابلیت Photographics Styles برای تغییر شفافیت و روشنیِ رنگ‌ها نیز با تمامی دوربین‌های آیفون ۱۳ پرو از جمله دوربین سلفی در دسترس قرار دارد.

ماژول LiDAR تنها در مدل‌های پرو موجود است و به کاربر آیفون ۱۳ پرو امکان می‌دهد هم‌زمان از حالت پرتره و Night استفاده کند و عملکرد اپلیکیشن‌های مبتنی بر واقعیت افزوده را نیز بهبود می‌بخشد.

قابلیت Cinematic mode که اپل آن را با شعار «هالیوود را به جیب‌تان بیاورید» معرفی کرده، می‌تواند با پیش‌بینی اینکه سوژه‌ی جدیدی در آستانه‌ی ورود به قاب فیلم‌برداری است، نقطه‌ی فوکوس را در زمانی مناسب روی آن‌ها تغییر دهد؛ کاربر حتی می‌تواند حین یا پس از فیلم‌برداری، به‌صورت دستی، در سطح افکت بوکه یا نقطه‌ی فوکوس تغییراتی ایجاد کند و با گوشی هوشمند فیلم‌های به ظاهر حرفه‌ای ضبط کند.

آیفون ۱۳ پرو از قابلیت فیلم‌برداری ProRes پشتیبانی می‌کند که برای تدوین‌گران، قابلیت بسیار جذابی است؛ البته توجه داشته باشید این قابلیت تا زمانی نامشخص در دسترس نخواهد بود و برای فیلم‌برداری 4K با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه حداقل به ۲۵۶ گیگابایت ظرفیت نیاز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.